Odstranění nadměrného pocení botulotoxinem

Nadměrné pocení (hyperhidroza)

Porucha funkce potních žlázek spojená s nadměrnou tvorbou potu se označuje jako hyperhidroza. Celotělová hyperhidroza je většinou projevem celkového onemocnění, například poruchy žláz s vnitřním vylučováním.

Místní nebo fokální hyperhidroza také může být způsobena chorobným procesem. Proto je u člověka trpícího nadměrným pocením vždy nutné provést důkladné lékařské vyšetření, zjistit a léčit onemocnění, které je příčinou hyperhidrozy.

V případě, že příčina nadměrného pocení není známá, nejúčinnější léčebnou metodou je aplikace botulotoxinu.

Místa aplikace

Nejčastějšími místy aplikace jsou dlaně, chodidla a podpaží.

Způsob aplikace

Nejdříve lékař určí oblast se zvětšenou činností potních žlázek. Potom se naředěný roztok botulotoxinu tenkou injekční jehlou vpichuje do kůže. Aplikace není bolestivá, ale u citlivých jedinců je možno před zákrokem aplikovat krém na znecitlivění kůže.

Délka účinku

Aplikací botulotoxinu do kůže se zamezuje dráždění potních žlázek. Tvorba potu může být omezena až na 10%. Účinek nastupuje za 4-5 dnů a trvá obvykle 7 až 12 měsíců.

Doporučení po aplikaci

V den aplikace vynechat silnou fyzickou zátěž (sportovní i pracovní) a nenavštěvovat solárium či saunu. Dlaně a plosky doporučujeme po dobu 6 hodin po ošetření zatěžovat minimálně. Odstranění ochlupení v oblasti podpaží doporučujeme nejdříve za 72 hodin od ošetření.