Laserové odstranění mateřských znamének, pih a kožních výrůstků

Před odstraněním kožních projevů je naprosto nezbytná kontrola zkušeným kožním lékařem orientujícím se i v laserových výkonech.

Provedeme dermatoskopické vyšetření a následně zvolíme další postup, který je nejvíce vhodný pro příslušný nález. To znamená odstranění pihy, různých kožních výrůstků či mateřská znaménka řešíme buď vyříznutím spolu s mikroskopickým vyšetřením (histologie) nebo laserem či dalším sledováním dle závažnosti nálezu.

Vzácněji ošetřujeme pacienty s diagnosou rhinophyma. Jedná se o zbytnění mazových žláz nosu, v krajních případech až do podoby bizardních květákovitých útvarů. Tato afekce postihuje zejména muže, kteří se léčí s růžovkou. Úprava tvaru nosu laserem přináší velmi dobré výsledky.

Odstranění těchto kožních výrůstků:

  • některá mateřská znaménka
  • milia
  • stopkaté kožní výrůstky
  • fibromy, papilomy, bradavice
  • některé pigmentové skvrny
  • stařecké pigmentace a keratózy
  • tukové uloženiny kolem očí – xanthelasmata
  • upravíme některé typy jizev
  • rhinophyma-zbytnění mazových žláz nosu

Kožní výrůstky - laserové odstranění

Nežádoucích kožních výrůstků Vás zbavíme pomocí vysokovýkonného CO2 laseru. Tento laser je vysoce účinným typem operačního přístroje, který je určen k odstranění vrásek kdekoliv na obličeji, zejména v okolí úst a očí a dále zejména k odstranění mateřských znamének, pih a kožních výrůstků.

Kožní znaménka před zákrokem Kožní znaménka po zákroku

Výhody laserového odstranění

Tato moderní laserová technika je vhodná v případech, kdy chceme docílit hojení bez viditelných jizev, nebo kde lze při použití jiné techniky očekávat vznik jizev nevzhledných (např. v místech velkého pnutí, oblast hrudníku, místa vystavovaná tlaku prádla apod.) Odpadá přitom šití rány.

Hlavní výhodou laserového ošetření je přesnost, minimální krvácení, ničení infekčních zárodků a rychlé hojení, zanechávající při dodržení všech podmínek jen zanedbatelné stopy.

Kožní znaménka před zákrokem Kožní znaménka po zákroku

Princip laserového odstranění

Účinek laseru spočívá v postupném odpařování jednotlivých vrstev pokožky. Laser produkuje velmi silný přesně zaměřený světelný paprsek, který cíleně zasáhne pouze to ložisko, které chceme odstraňovat. Lékařský výkon laserem se provádí v jednom či několika sezeních dle druhu projevu, který chceme odstranit, jeho rozsahu a hloubce, lokalitě, charakteru a typu kůže, genetické dispozice, věku, stupni postižení atd. Přesto může i opakované ošetření vést jen k částečnému úspěchu.

Kožní znaménka před zákrokem Kožní znaménka po zákroku

Průběh zákroku

Zákrok v případě drobného projevu není příliš bolestivý, jde o pocit palčivosti či štípání, u větších projevů či plošných zákroků Vám doporučíme přiměřený způsob znecitlivění. Během zákroku je nutné mít nasazeny speciální ochranné brýle či čočky.

Období po zákroku

Hojení probíhá většinou vytvořením stroupku, je nutno vyčkat jeho samovolného odloučení a nestrhávat jej předčasně. U některých typů mateřských znamének jsou někdy nutná ještě další drobná nenáročná ošetření jiným speciálním typem laseru k odstranění zbytkového pigmentu. Doma aplikujte přípravky doporučeným způsobem dle návodu, který obdržíte před započetím léčby. Po zhojení je na ošetřených místech pokožka růžového zbarvení, která se postupně dobarvuje do vaší přirozené barvy kůže a než se tak stane, je nutné ji chránit navrženým krémem s UV filtrem. Přesným dodržením pokynů lékaře po ošetření předejdete nežádoucím komplikacím jako jsou jizvení, zesvětlení, nebo ztmavnutí kůže, delší doba hojení apod.