Chemický peeling

Chemický peeling – léčba akné, bělení hyperpigmentací, léčebné ovlivnění povadlé pleti, korekce jemných vrásek

Chemický peeling je metoda, která odstraňuje povrchové (staré a poškozené) vrstvičky pokožky a navozuje pozitivní změny i v hlubších strukturách kůže ve smyslu celkové regenerace a obnovy a tím pomáhá kůži celkově omladit, zjemnit, vyhladit a sjednotit. Tato metoda úspěšně řeší problémy s akné, drobné jizvičky, jemné vrásky, sjednocuje barevné nerovnoměrnosti, řeší tedy i celkové poškození kůže sluncem. Nová pokožka má zdravější a zářivější vzhled. Dlouhodobě také pozitivně ovlivňuje mastnou pokožku s rozšířenými póry.

Druh chemického peelingu záleží na druhu a na hloubce průniku chemické látky. Čím hlubší je peeling tím výraznější je výsledek, ale taky delší doba na zotavení, větší rizika a možnosti komplikací.

Existují tyto základní druhy chemického peelingu

a) Povrchový peeling je nejjemnější druh chemického peelingu a může se používat u všech typů kůže. Nejčastěji se používají roztoky ovocných kyselin v nižších koncentracích, obvykle kyselina glykolová. Běžně se používá u akné, rozšířených pórů a k odklonění jemných vrásek. Může se využít jako příprava na hlubší peeling.

Po ošetření je kůže zarudlá a olupování je obvykle minimální. Nevyžaduje žádný čas na zotavení a můžete jako obvykle chodit do práce. Po peelingu bude pokožka hladší a jemnější, dojde ke zmenšení velikosti pórů, ke zlepšení projevů akné a k vypnutí pleti.

b) Středně hluboký peeling označuje průnik kyselin do hlubší části kožní tkáně. Nejčastěji se používají látky jako  kyselina glykolová ve vysokých koncentracích a trichloroctová kyselina. Provádí se pro ošetření jizviček po akné, vybělení pigmentových skvrn a vyhlazení hlubších vrásek. Silné zarudnutí kůže může přetrvávat 2 až 3 dny, můžou se objevit stroupky a potom během několika dní olupovaní kůže. Než se kůže kompletně zahojí může uběhnout i 5–7 dní. Po peelingu dojde k barevnému sjednocení nepravidelných pigmentací, zmenšení hloubky jizev a vrásek.

c) Hluboký peeling se dnes už používá pouze zřídka, důvodem jsou četné nežádoucí účinky a delší doba hojení.

d) Cílený čistící peeling pro ošetření mastné pleti se sklonem k akné.

e) Cílený rozjasňovací peeling proti hyperpigmentaci a pro rozjasnění plati.

V našem centru nabízíme ošetření preparáty NeoStrata a  Easy TCA. Tyto výrobky představují jednoznačně špičku na našem i světové trhu. Nabízejí širokou škálu výrobků pro přípravnou i následnou péči a řadu výrobků s různými koncentracemi (20–70 %), čímž lze zaručit  individuální přístup ke každému klientovi.

Čistící peeling

Rozjasňovací peeling

Příprava před zákrokem

Příprava pleti pro chemický peeling obnáší aplikaci speciálního krému nebo roztoku v koncentraci 8–12 % a denní používání krému s vysokým ochranným faktorem proti slunečnímu záření. Tato příprava umožňuje stejnoměrné odloučení povrchu pokožky, rychlejší hojení, snižuje riziko infekce a vzniku nepravidelných barevných změn pokožky. Krém se aplikuje prvních 7–14 dní jednou denně, večer, na čistou pokožku. Při dobré snášenlivosti v dalších 2 týdnech lze aplikaci krému zvýšit na 2x denně, ráno a večer.

Obvykle pacient cítí několik minut jemné štípaní nebo pálení. Pokud tyto nepříjemné pocity neustávají do několik minut, je třeba krém aplikovat obden dokud si pokožka nezvykne na účinek ovocných kyselin.

Omezení před zákrokem

  • Týden před peelingem vysadit krémy nebo roztoky obsahující kyselinu vitaminu A
  • Užívání isotretinoinu ( Roaccutane) ukončit minimálně 6 měsíců před peelingem
  • Barvení vlasu a trvalé ondulace
  • Kosmetické pleťové masky
  • Odstranění chloupku voskem nebo epilaci

Způsob provedení

Bezprostředně před peelingem se kůže očistí a odmastí speciálním roztokem. Potom se jemným štětcem na obličej aplikuje roztok kyseliny. Kyselina působí 2–7 minut a potom se odstraní speciálním neutralizačním roztokem.

Během ošetření je cítit jemné štípaní a pálení. Aplikace studených obkladů po ošetření zklidňuje kůži a minimalizuje nepříjemné pocity po ošetření.

Vrásky před zákrokem Vrásky po zákroku

Doporučení po  peelingu

  • Dbejte na čistotu kůže a oplachujte obličej čistou, převařenou vodou. Vysušte lehkým  přiložením ručníku.
  • Během prvního týdne aplikujte 2 – 3 x denně pouze výživný krém, který Vám doporučil   Váš lékař.
  • V případě vzniku stroupku se stroupek nesmí loupat, škrábat ani třít.
  • Vyhýbejte se pobytu na slunci dokud přetrvává olupování kůže. Potom je možno  používat krém s ochranným SPF 50+. Nová kůže je náchylná na poškození slunečním  zářením, proto opalování musíte co nejvíce omezit.

Biored peel - kombinace chemického peelingu a červeného světla

Biored peel je metoda, která s výhodou kombinuje účinky chemického peelingu a červeného světla v jednom sezení. Výsledkem je zjemnění, projasnění a barevné sjednocení pleti, zlepšení jejího vzhledu, zatažení pórů a celkové omlazení pokožky. Nejčastěji se ošetřuje oblast obličeje, krku, dekoltu, ramen a hřbetů rukou.